EMF EURO 2017

EMF EURO 2017
  1. – 17. 6. 2017, Brno

Jsme moc rádi, že jsme byli osloveni Asociací malého fotbalu České republiky http://www.malyfotbal.cz/ a mohli jsme se stát partnery EMF EURO 2017. A v čem spočívalo naše partnerství? Společně jsme se rozhodli podpořit Futsal pro nevidomé – AVOY MU Brno.

Vrcholem čtvrtečního dne a zároveň pozvánkou na dnes začínající mistrovství Evropy v malém fotbalu byl společný trénink a exhibiční utkání reprezentace v malém fotbalu do 21 let a týmu nevidomých fotbalistů AVOY Brno. Zápas měl jednoznačný průběh – AVOY Brno vyhrál 8:0.

Obě strany se ale shodly, že výsledek není důležitý. “Moc děkujeme, že jsme se mohli zúčastnit tohoto zápasu. Pro kluky to byla obrovská škola,” hodnotil utkání za reprezentaci do 21 let Jaroslav Kára. “Oni si zalouží, aby je někdo trochu vyklepl. Je to mladá reprezentace a někdy jim trochu stoupá hřebínek,” dodal s úsměvem.

Fotbalisté si nejprve vyzkoušeli několik základních cvičení, aby si zvykli na orientaci jen podle sluchu. “Vůbec jsme nevěděli do čeho jdeme. Byl to neskutečný zážitek. Orientujete se prostě jen podle sluchu. Ze začátku to bylo hodně těžké a orientace v prostoru pro mě byla v podstatě nulová,” popisoval obránce reprezentačního výběru David Lošťák.

Po zkušební půlhodince došlo na exhibiční zápas proti AVOY Brno. “Fotbal pro nevidomé je hodně náročný na akustické podmínky. Je potřeba absolutní klid, což je na rušném náměstí prakticky nemožné. Hrálo se proto ve ztížených podmínkách a jednoduché to nebylo ani pro nás,” prozradila Jitka Graclíková z AVOY Brno. Rutina nevidomých fotbalistů ale byla znát i v netradičním prostředí a výběru do 21 let takřka nedali šanci.

“Vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje. Našel jsem ti tento sport na YouTube a musel jsem si to doma vyzkoušet. Zavázal jsem si oči a od té doby nemáme akvárko,” smál se trenér reprezentace do 21 let Petr Brejla. “Ale teď vážně! Jsem moc rád, že si to kluci mohli zkusit. Ještě jsem je neviděl na hřišti komunikovat tak jako dnes. Myslím, že si uvědomili, jak je komunikace na hřišti hrozně důležitá a hodně jim dnešní zkušenost v tomto pomůže," dodal.

Vůbec první mistrovství Evropy v malém fotbalu v České republice startuje už dnes 18:30 zahajovacím ceremoniálem, po němž následuje zápas domácího týmu s Maďarskem. Šampionát pak vyvrcholí příští sobotu. “Určitě se bude na co dívat. Chceme na prvním domácím mistrovství Evropy útočit na zlato, které v naší sbírce zatím chybí,” zve do Lužánek Jaroslav Kára.

Fotografie:http://emfeuro.com/