Logo
Adventor o.s.

Adventor o.s.

Provoz horolezeckého oddílu pro děti s autismem

Cílová částka:

30 000 Kč

Vybráno: 30 000 Kč
Zbývá

Horolezecký klub Adventor je skupinou dětí a dospělých na autistickém spektru. Klub funguje již 10 rokem. Za tuto dobu si vytvořil stálou základnu z řad klientů, ale i asistentů. Naším nejmladším lezcem byl 4 letý Péťa a nejstarším 58 letý Karel.

 

Projekt je z celorepublikového hlediska ojedinělý, protože jeho fungování je založeno na svépomocném principu – většina našich asistentů jsou lidé na autistickém spektru, kteří poskytují klientům podporu nejen při samotném lezení, ale také pomáhají s orientací v prostoru, doprovodem na místo srazu, komunikací a navazováním vztahů mezi členy klubu. Asistenti pravidelně prochází školením tak, aby byla při lezení zajištěna maximální bezpečnost. Sami jsou zároveň lezci, takže klientům dokážou poradit v jejich lezeckém rozvoji, samozřejmě s přihlédnutím k jejich limitům a možnostem.

 

obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek

Při této sportovní činnosti dochází postupně ke zlepšení jemno i hrubo motorických dovedností, rozvíjí se sociálních dovednosti, zejména komunikace. Silná motivace klientů (lezení je velmi baví, setkávání s přáteli) podporuje snahu k postupnému zlepšování se a s každým úspěchem roste sebevědomí, které bývá u lidí na spektru často snížené.

 

Při lezení používáme několik speciálních postupů jako například paralelní lezení, které umí zprostředkovat zážitek z lezení i méně obratným, nebo asistované jištění, díky němuž si může vyzkoušet jistit úplně každý.

 

Lezeme nejen na umělém terénu (naší „mateřskou stěnou“ je stěna v Holešovicích, kde je také velmi přátelský kolektiv a vstřícný přístup), ale i na přírodních skalách po ČR, i v zahraničí, např. v roce 2018 a 2019 jsme si užili lezeckou výpravu do Paklenice v Chorvatských Velebitech.

 

Příspěvek využijeme na částečnou úhradu nákladů za roční vstupné na stěnu a půjčovné za vybavení klientům, kteří nemají vlastní a nemohou si ho z finančních důvodů pořídit (sedák, lezečky atd).

© Nadační fond Emil | 2019 - 2024
Created by
Created by MODERI s.r.o.