Logo
Kačka Novotná

Kačka Novotná

Hipoterapie

Cílová částka:

38 400 Kč

Vybráno: 38 400 Kč
Zbývá

Kačenka přišla na svět za velkých porodních komplikací, během kterých se přidusila. Byla jí diagnostikována Dětská Mozková Obrna a lékaři jí nedávali moc šancí na plnohodnotný život. Ihned po propuštění z porodnice začal kolotoč cvičení Vojtovou metodou, což trvalo asi 3 roky. Teď navštěvuje integrovanou základní školu, stále nechodí, pohybuje se na vozíku, špatně a pomalu mluví je však velice aktivní a její velkou zálibou jsou koně. Skvělým pomocníkem při rehabilitacích je proto pravidelná hipoterapie, která ji pomáhá jak fyzicky tak hlavně psychicky. Proto jsme se rozhodli její rodině ulevit a uhradit ji náklady za celoroční hipoterapii, na kterou by měla 2x týdně.

obrázek
obrázek
obrázek
obrázek

Text žádosti:

Naše dcerka Kateřinka se narodila před 10 lety spolu s bráškou Tomáškem. Tomáš se narodil jako zdravý kluk, bohužel u Kačky došlo k porodním komplikacím, byla přidušená, došlo k poškození mozku. Byla jí stanovena diagnoza DMO a lékaři nedávali Kačence moc šancí na plnohodnotný život. Ihned po propuštění z porodnice začal kolotoč cvičení Vojtovou metodou, což trvalo asi 3 roky. Nyní je Kačka integrovaná v běžné základní škole ve 3. třídě. Stále nechodí, pohybuje se na vozíku, špatně a pomalu mluví je však ale velice aktivní a její velikou zálibou jsou koně.

Pak už Kačka byla tak silná, že mě přeprala a museli jsme zahájit jiné cvičení, které víc vyhovovalo jí i mě. V necelých 4 letech Káťa nastoupila spolu s Tomem do školky mezi zdravé děti. Stále nechodila, pohybovala se po kolenou, špatně mluvila. Ve školce to ale nevadilo, tam se její problém mezi malými dětmi ztratil. Pomáhala jí asistentka. Tím, že má zdravého sourozence a chodila do běžné školky, svůj problém si nepřipouštěla. Dokonce v 6 letech jsme ji dostali tak daleko, že chodila za ruce po nohou, pak i za jednu ruku. Vše vypadalo velmi dobře. Asi v 7 letech se přidala epilepsie, ale tu jsme zvládli s pomocí léků, které bude brát do dospělosti. Nyní je Kačka integrovaná v běžné základní škole ve 3. třídě. Stále nechodí, pohybuje se na vozíku, špatně a pomalu mluví. Bohužel poslední 2 roky došlo u Káti ke zhoršení pohybu, protože velmi rychle v tomto období vyrostla a mozek to nedokázal zpracovat. I přes každodenní cvičení a posilování došlo ke zkrácení šlach pod koleny, začaly se kroutit kotníky, proto už má problém se na nohou udržet. Doma se pohybuje po kolenou, na nohou se stát bojí. Převažuje tam i strach, protože čím je větší, tím se víc bojí. Káťa potřebuje celodenní dohled díky jejímu pohybovému handicapu, po psychické stránce je ale v pořádku, takže zažíváme i spoustu legrace a můžeme se pobavit o čemkoliv.

Má ráda kolektiv a když se něco děje. Kačenka má velkou výhodu, že má takového bratra jakého má. Celý její život ji Tomášek táhne dopředu a nikdy nedal najevo, že by mu její handicap nějak překážel. Za nic na světě by ji nedal. Nepřipustil by, kdyby se jí někdo posmíval nebo jí ubližoval. Kačenka má i dobrý kolektiv ve škole, kde ji spolužáci přijali a berou ji takovou jaká je. Za to veliký dík jejímu učiteli a paní asistentce. Naše rodina má ráda lyžování a Káťa vždy toužila sjet svah na monoski. Letos poprvé se nám je podařilo vyzkoušet. Byl to pro nás, ale hlavně pro Kačku, veliký zážitek, takže do budoucna uvažujeme, že bychom si monoski vždy na pobyt na horách půjčovali. Mohli bychom tak lyžovat všichni 4 a byli bychom tak více spolu dohromady. Každoročně jezdíme na měsíční pobyt do lázní. Vyzkoušeli jsme už několik míst, ale nejvhodnější jsou pro nás momentálně Klimkovice. Je to docela nákladná záležitost, ale vzhledem k tomu, že se Kačenka vždy po pobytu pohybově zlepší, rádi jí to dopřejeme.

Kačenčina veliká záliba jsou koně. Asi před rokem a půl jsme začali jezdit na hipoterapii . Dostali jsme se tak daleko, že koně najdete u nás doma na každém rohu. V posteli, na oblečení, na nádobí, na školních pomůckách. Prostě je miluje a trávíme u koní docela hodně času. Tato terapie pomáhá jak fyzicky tak hlavně psychicky. U koní zapomínáme na všechny trable a je nám tam moc dobře. Cena za půl hodiny hipoterapie činí 400,- Kč a jezdíme 2x týdně. Roční náklady na hipoterapii stojí cca 38.400,- Kč a bohužel ji naše zdravotnictví nehradí. Také jsme vloni absolvovali 5ti denní tábor u koní, jehož cena činila 4000,- Kč, ale jak už jsem zmiňovala, Kačka koně miluje a hiporehabilitace jí moc pomáhá. Kačenčin sen je postavit se na nohy.

Moc bychom si přáli, aby byla co nejsamostatnější a mohla se pohybovat alespoň pomocí chodítka či berlí. K tomu ale vede ještě dlouhá cesta a my jako rodiče jí budeme pomáhat, aby ke svému snu byla co nejblíž.

Rodiče Hana a Jiří Novotní

© Nadační fond Emil | 2019 - 2024
Created by
Created by MODERI s.r.o.