Logo
Luky

Luky

hipoterapie

Cílová částka:

30 000 Kč

Vybráno: 30 000 Kč
Zbývá

Luky je usměvavý a aktivní kluk s Downovým syndromem. Stejně jako ostatní takto postižení, trpí sníženým svalovým tonusem (hypotonie) a má pohyblivější klouby (hypermobilita). Obojí komplikuje rozvoj hrubé i jemné motoriky. Miluje zvířata a hipoterapie mu hned po první návštěvě viditelně pomohla. Rozhodli jsme se jeho rodině finančně ulevit a hipoterapii mu zaplatit.

obrázek
obrázek
obrázek
obrázek

Text žádosti:

Luky se nám narodil 13. února 2010 po bezproblémovém těhotenství, ale komplikovaném porodu. Několik dní na to, jsme se dozvěděli, že má Downův syndrom. Luky trpí sníženým svalovým tonusem (hypotonie) a má pohyblivější klouby (hypermobilita). Obojí komplikuje rozvoj hrubé i jemné motoriky. Luky je šikovný chlapeček, který miluje zvířátka a zamiloval se do rehabilitace na koni, tzv. hipoterapie. Luky je úžasný, usměvavý chlapeček. Spolu se svým mladším bráškou Tomíkem nám dávají obrovské množství lásky.

Luky se nám narodil 13. února 2010 po bezproblémovém těhotenství, ale komplikovaném porodu. Několik dní na to, jsme se dozvěděli, že má Downův syndrom. Downův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění způsobené poruchou 21. chromozomu. Typickým projevem je mentální retardace, charakteristický výraz tváře i dalších rysů těla. Luky, stejně jako ostatní takto postižení, trpí sníženým svalovým tonusem (hypotonie) a má pohyblivější klouby (hypermobilita). Obojí komplikuje rozvoj hrubé i jemné motoriky. Do toho má i sníženou imunita a z toho vyplývající časté respirační nemoci.

Luky je šikovný chlapeček, který vždy zvládne vše, co si umane, jen ho to stojí mnohem více práce než ostatní děti. Každý sebemenší pokrok je výsledkem dlouhodobého cvičení a práce. Chodíme s Lukym na logopedii, grafomotoriku, orofacionální terapii (cvičení v oblasti obličeje) a ergoterapii. Chodili jsme i na klasickou fyzioterapii, to ale bylo pro Lukyho náročné a cviky nebyl schopen správně zvládat. Proto jsme hledali alternativu, která by mu pomohla zpevnit tělíčko.

Od kamarádky jsme se dozvěděli o hipoterapii, a protože Luky zvířátka miluje, nebylo co řešit. Hipoterapie je vlastně taková rehabilitace na koni. Je to druh fyzioterapie, při které vznikají při koňské chůzi pohybové impulzy, které pozitivně působí na všechny úrovně centrální nervové soustavy (tzn. i včetně vývoje hrubé i jemné motoriky). Luky byl od první hipoterapie (pro něho jízdy na koníkovi) nadšený, každý den se ptá, kdy opět pojedeme za zvířátky. Zároveň byly brzy vidět první pokroky v motorice. Hipoterapie a další speciální aktivity jsou pro nás finančně náročné, a proto budeme moc rádi za každou pomoc.

Luky je úžasný, usměvavý chlapeček. Spolu se svým mladším bráškou Tomíkem nám dávají obrovské množství lásky.

Díky Lukymu jsme pochopili, co je v životě důležité, jsme mu za mnohé vděční.

© Nadační fond Emil | 2019 - 2024
Created by
Created by MODERI s.r.o.