Logo
Štěpánek

Štěpánek

speciální ortéza

Cílová částka:

300 000 Kč

Vybráno: 300 000 Kč
Zbývá

Štěpánek se narodil 4 měsíce před termínem ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství s váhou 700 g a mírou 32 cm. V nemocnici strávil 123 dnů. U porodu koncem pánevním bohužel došlo k trakčnímu poranění se zlomeninou raménka stydké kosti. Následkem tohoto zranění a předčasného porodu se Štěpánek potýká s celoživotním porušením periferních nervů v oblasti míchy. Má ochrnutou pravou dolní končetinu, spasticitu levé dolní končetiny, inkontinenci moči i stolice, problémy s vyprazdňováním a poruchu růstu se sekundární deformitou páteře.

Jeho výhrou je, že po psychické stránce je v pořádku. Je to velký bojovník, který se svým postižením bojuje. Překonává bariéry, aby mohl zažívat stejné věci jako jeho zdraví vrstevníci, ale trochu jinak. Do všeho jde po hlavě – možná to není na škodu, protože veškeré bariéry jsou pouze v naší hlavě. Navštěvuje soukromou speciální školu Klokánek, kde měl svou paní asistentku, o kterou díky změně vyhlášky bohužel přišel. Školní rok začal bez asistence a opět má co překonávat, aby obstál. Ve škole se mu však moc líbí a má kolem sebe dobré kamarády a personál, kteří se mu snaží pomáhat, když je potřeba. Štěpánkovi je 9 let, pravidelně rehabilituje a dojíždí na intenzivní terapie do soukromého zařízení Fyzio Beskyd již 8 let a Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Třikrát ročně absolvuje intenzivní hiporehabilitační pobyty ve Strážném v Krkonoších a Bohuslavicích u Telče a jezdí na lázeňskou léčbu do Sanatorií Klimkovice.

Štěpánek se pohybuje převážně na invalidním mechanickém vozíku, v interiéru leze po čtyřech a ve vertikále mu chůzi umožňují protetikou vyrobené speciální ortézy na obě nohy a trojbodové berle. Vzhledem ke špatnému postavení pánve, kontrakturám a velké asymetrii páteře, není pro něj chůze ve vertikále vhodná, a mívá díky ní velké bolesti zad. Proto se tuto situaci snažíme řešit, aby v budoucnu nebyl odkázán pouze na mechanický vozík a bolesti mu neumožnily dělat vše, co má rád. Ve volném čase rád sportuje. Chodí do posilovny Colliery Crossfit Ostrava a již tři roky dělá atletiku pro ZTP za PARA ATHLETICS TEAM SSK-VÍTKOVICE, kde se zaměřuje na hod míčkem, hod raketkou, vrh koulí a jízdu na vozíku. Atletika ho moc baví a má ve sbírce pár cenných medailí. Pravidelně se účastní závodů v Ostravě, Olomouci a evropských her hendikepované mládeže Emil Open v Brně. Také rád jezdí na speciální tříkolce Loped. společně běháme a účastníme se benefičních běhů, chodíme do přírody se speciálním kočárem Benecykl a v zimě lyžujeme na speciální lyži pro hendikepované „monoski“. V minulé lyžařské sezóně začal trénovat stabilitu a práci se stabilizátory, aby jednou mohl na svah vyjet úplně sám. Jeho velkým přáním je naučit se hrát na bubny, hrát fotbal a stát se příslušníkem S.W.A.T. jednotky.

obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek

V současné době se zdravotním postižením Štěpánka zabývá rakouská ortopedická společnost Pohlig Austria GmbH & Co. se sídlem ve Vídni, ortopedie v Brně a soukromá fyzioterapie Fyzio Beskyd, kde pravidelně Štěpánek cvičí. V plánu byla operace měkkých tkání, derotace a zkrácení stehenní kosti, aby se mohla vyrobit speciální ortéza k zajištění pánve a ochrnuté nožky. Výroba speciálních ortéz probíhá na klinice ve Vídni, přičemž tyto výkony nijak neproplácí zdravotní pojišťovna. Hrazena není ani následná intenzivní rehabilitace, která již probíhá v ČR u soukromého zařízení Fyzio Beskyd, s.r.o. (www.fyziobeskyd.cz). Bohužel nám v České republice nemůže žádná protetická společnost poskytnout takové protetické zajištění, proto jsme se obrátili na protetickou společnost Pohlig, která je na jiné úrovni a je schopna speciální ortézu vyrobit. Operace by měla zajistit uvolnění kontraktur, lepší postavení pánve, páteře a speciální ortéza doplnit a podpořit ztracené a oslabené funkce nohy a také vyrovnat zkrat končetiny, který je cca 10cm. Také by měla zabezpečit korekci, stabilizaci a větší jistotu a mobilitu v každodenním životě. Zmiňované rozhodnutí přináší velkou časovou a finanční náročnost. Čekají nás pravidelné cesty do Vídně a intenzivní rehabilitace. Rok plánovaná operace proběhla na konci října 2020 na klinice v Brně v době vrcholu pandemie Corona viru. Nyní probíhá pooperační klidová fáze 8 týdnů, při níž už rehabilitujeme v domácím prostředí. Zaměřujeme se především na posílení trupu, horních končetin a stojné levé dolní končetiny. Nyní proběhlo sádrování na výrobu ortézy, která se začne vyrábět. V lednu máme v plánu kromě ambulantních terapií i intenzivní terapii po dobu třech týdnů, kdy se bude Štěpánek sžívat s novou ortézou, aby byl co nejvíce samostatný, mohl se postavit na vlastní nohy a dělat vše, co má rád.

Jsme čtyřčlenná rodina, manžel pracuje jako valcíř kovů v Třineckých železárnách, já jsem se po 7letech vrátila na částečný úvazek do pracovního procesu a pracuji jako asistent pedagoga na ZŠ. Často to bývá hodně časově náročné a vyčerpávající skloubit částečný úvazek s péčí o syna. Mám však kolem sebe dobré lidi, kteří mou situaci chápou a snaží se mi i v zaměstnání vyjít vstříc ohledně hiporehabilitačních pobytů, lázeňských pobytů a lékařských vyšetření. Starší syn Matěj, kterému je 16 let studuje na víceletém gymnáziu, velmi dobře se učí, hraje badminton a pomáhá mi s péčí o svého bratra. Máme před sebou další náročné období. Finanční náklady na výrobu ortéz a intenzivní rehabilitaci jsou pro nás nekončící písní. Ortézu je třeba vyrobit novou v případě, že Štěpánek povyroste o více než 2cm. V podstatě nás po dobu růstu čeká stejná cesta, ale my z ní prostě sejít nechceme a věříme v lepší zítřky. Sami však nejsme schopni tyto finanční náklady plně krýt a je pro nás nezbytná pomoc rodiny, přátel, soukromých firem a nadací. Díky jejich pomoci je pro nás vše snazší a my jsme za jakoukoliv, byť i sebemenší podporu všem Dobrým andělům moc vděční. Jenom vědomí, že na to vše nejsme sami, a také lidská sounáležitost, nám dávají sílu a víru v lepší dny s nekončícím bojem s hendikepem.

Rodina Kaločova se Štěpánkem z Ostravy

© Nadační fond Emil | 2019 - 2024
Created by
Created by MODERI s.r.o.