Logo
Václav

Václav

rotoped

Cílová částka:

31 697 Kč

Vybráno: 31 697 Kč
Zbývá

Vašíkovi je nyní 14 let, trpí formou autismu a přidružených diagnóz, kdy nedokáže opustit domov. V 1. třídě základní školy se objevily deprese a postupem času čím dál hůř zvládal být mimo domov. Vzhledem k tomu, že momentálně je doma už třetím rokem, tak mu hodně chybí pohyb a jeho svalstvo je dost ochablé. Pořídili jsme mu rotoped a cvičební pomůcky, aby mohl doma trénovat a být opět fit a případně i shodil nějaké to kilo.


Text žádosti:

Vašíkovi je nyní 13 let, trpí formou autismu a přidružených diagnóz, kdy nedokáže opustit domov. V 1. třídě základní školy se objevily deprese a postupem času čím dál húř zvládal být mimo domov. Vzhledem k tomu, že momentálně je doma už třetím rokem, tak mu hodně chybí pohyb a jeho svalstvo je dost ochablé. Byl by moc rád za rotoped nebo jiné cvičební pomůcky, aby mohl doma trénovat a být opět fit a případně i shodil nějaké to kilo.

Vašík se narodil jako zdravé miminko. Postupem času jak rostl, tak malinko zaostával motoricky, ale na druhou stranu velmi dobře a brzy mluvil. Motorika a péče o sebe samého pokulhávala čím dál víc, ale mluvil téměř jako malý profesor.

Začal vyžadovat pouze určitá jídla stále dokola, museli jsme ho všichni specificky oslovovat a pokud bylo něco jinak propadal do velkých záchvatů vzteku, křiku a pláče, kdy si i sám dost ubližoval. Vyžadoval vždy to samé oblečení, jídlo, prostředí. Nehrál si s kamarády – naopak choval se k nim často zle, pokud si oni přišli pohrát k němu.

Téměř nespal. A pokud spal, tak se budil i 20x za noc. Každou noc. Bylo to úmorné. Přesně si pamatuji jak mě napadlo, že nebýt toho, že krásně mluví a mazlí se se mnou, tak si myslím, že je autista. Což se nakonec potvrdilo. Vše se ještě více vyhrotilo v první třídě, kdy jeho odlišnost byla zřetelná nové paní učitelce téměř hned. Museli jsme podstoupit další vyšetření. Potíže ve škole se stupňovali a Vašík si čím dál víc uvědomoval svou odlišnost a fakt, že to tady mezi námi nezvládne. Začal mít deprese, kdy se zmiňoval o sebevraždě i ve škole své asistentce. Několikrát se doma pokusil vyskočit z okna. Bylo mu 8 a bylo to zoufalé. Velmi těžké a bolestné období pro něj, mladšího syna Jeníka i mě. Byli a jsme jen my 3. Otec se s Vašíkem nestýká.

Autismus v rodině zasáhne rodinné vztahy ve všech směrech a často nejbližší rodina vyvíjí největší tlak. Dítě vypadá „normálně“ - není na vozíku, má všechny končetiny. Je velmi chytré. Pouze ale mluvou, kterou má naposlouchanou nebo načtenou. Prakticky si sám nedokáže poradit. Postižení není vidět, a proto je těžké pro ostatní pochopit, že spoustu věcí nezvládá. Nemoc duše není vidět na první pohled. O to je to vše těžší a složitější. V jeho 10-ti letech čím dál hůř zvládal opouštět domov a být třeba ve škole. Při odchodu z domova se venku začal dusit, nemohl popadnout dech, zvracet…. Bylo mu velmi zle. Nedokázal již opustit domov. Rozhodla jsem se pro domácí vzdělávání. Jeden z mých nejlepších nápadů. Konečně měl Vašík klid, nevystavovala jsem ho stresům a on začal být spokojenější.

Dva roky strávil doma sám…chtěl mít klid. Nechtěl kamarády, nechtěl nikoho jen mě a své pejsky. 2 roky nevyšel z domu. Teď je již třetím rokem v domácí škole. Pořád je sám, ale prý je tak spokojen. Ven zvládne jít tak 1x za měsíc, tak na 10min. Duše se uklidnila, ale ochablo mu svalstvo. Jít pro něj ven je stále velmi náročné a stresující, ale potřebuje se začít nějak hýbat a zpevnit.

Přál by si rotoped, na kterém by mohl šlapat a postupně se opět posílit. Vašík má poruchu autistického spektra a přidružené diagnózy (dyspraxie, dysgrafie, dyskalkulie, ADHD, deprese se sebevražednými sklony, sociální fóbie, agorafobie, porucha jemné a hrubé motoriky, OCD). Vašík miluje počítač, edituje a má rád angličtinu … nesleduje televizi, nečte knihy a nestojí o lidi. Zajímá se o různé věci, ale svým vlastním způsobem. To vše se mnou a s Vašíkem sdílí jeho o 3 roky mladší bratr Jeník. Jeník je balbutic a narodil se s vrozenou vývojovou vadou chodidel. Oboustranný Pes Equinovarus. Jelikož jsem s dětmi sama, tak Jeník vyrůstal v záchvatech, křiku a agresi svého staršího bratra. Čím je starší tím víc chápe Vašíkovu odlišnost a naučil se ho přijmout i se o Vašíka v rámci svých dětských možností také občas postarat. Já pracuji z domova, poskytuji péči Vašíkovi, Jeníkovi a našim zvířatům, kteří jsou Vašíkovi jediní živí kamarádi. Bohužel dost času trávíme doma s Vašíkem. Občas ale, když pohlídá moje mamka, vyrážíme rádi s Jeníkem do přírody nebo někam na výlet.

© Nadační fond Emil | 2019 - 2024
Created by
Created by MODERI s.r.o.